Weather Forecast

Click for Grant, Nebraska Forecast

Perkins County in center of stiff track competition at Hershey invite PDF Print E-mail

 

The Plainsmen boys medaled 14 times and the girls 10 times in the Panther Invitational held at Hershey on April 21.
The girls placed fourth overall in a field of nine schools with a score of 62.
Taking top honors for the girls division was North Platte St. Pat’s with a score of 110.
The boys’ score of 52 put them in fifth place as a team. South Loup boys placed first in the meet, scoring 123 points.
Schools besides Perkins County in Saturday’s meet included Chase County, Garden County, Hershey, Mullen, South Loup, Southwest, St. Pat’s and Sutherland.  
Girls Results
100 meter dash-1st Madison Tomlinson, Mullen, 12.90
200 meter dash-1st Samantha Kennedy, Sutherland, 28.00
400 meter dash-1st Kate Kelley, Southwest 1:04.40
800 meter run-2nd Ashley Kemling, 2:32.00; 6th Courtney Lyon, 2:43.00; 1st Anna O’Malley, St. Pat’s, 2:29.10
1600 meter run-1st Anna O’Malley, St. Pat’s, 5:50.40
3200 meter run-1st Mandy O’Malley, St. Pat’s, 12:38.40
100 meter hurdles-1st Kristen Jussel, Chase Co.
300 meter hurdles-1st Kristen Jussel, Chase Co. 48.00
4x100 meter relay-1st St. Pat’s. 52.80
4x400 meter relay-3rd Perkins Co., 4:35.50 (Amanda Osler, Kendra Hoffert, Matisyn Humphrey, Ashley Kemling); 1st Chase Co., 4:24.60
4x800 meter relay-2nd Perkins Co., 10:40.00 (Stephanie Schrotberger, Courtney Lyon, Kristin Beck, Ashley Kemling); 1st St. Pat’s, 10:31.00    
Powder puff relay-1st Sutherland, 57.30
High jump-1st Kate Kelley, Southwest, 5’2”    
Pole vault-1st Brooke Frederick, Hershey, 9’6”    
Long jump-1st Whitney Rongisch, Sutherland, 16’4.25”
Triple jump-2nd Amanda Osler, 32’8”; 6th Courtney McClenahan, 31’1.50”; 1st Whitney Rongisch, Sutherland, 32’9”
Shot put-1st Shania Metcalf, 33’5”; 5th Tori Osler, 31’7.25”
Discus throw-1st Shania Metcalf, 103’3”; 4th Tori Osler, 98’3”
Girls Team Results
1. St. Pat’s..................................110
2. Sutherland.............................101
3. Chase Co..................................97
4. Perkins Co.........................62
5. Southwest................................57
6. South Loup..............................45
7. Hershey....................................44
8. Mullen......................................26
9. Garden Co................................16

Boys Results
100 meter dash-4th Quinton Hite, 11.40; 5th Matthew Cullen, 11.50; 1st JD Leonard, Garden Co., 11.20
200 meter dash-4th Matthew Sestak, 23.80; 6th Matthew Cullen, 24.60; 1st Colter Glendy, South Loup, 23.50
400 meter dash-3rd Brody Prante, 54.30; 6th Timothy Johnson, 55.70; 1st Ben Carson, Mullen, 53.50
800 meter run-1st Dan Sullivan, Chase Co., 2:11.60
1600 meter run-1st Tanner Kosmicki, Hershey, 5:07.10    
3200 meter run-1st Kyle Pierce, South Loup, 10:56.50
110 meter hurdles-1st Lane McCarthy, Garden Co., 16.20
300 meter hurdles-1st Mark Mayfield, St. Pat’s, 43.70
4x100 meter relay-2nd Perkins Co., 45.20 (Matthew Sestak, Matthew Cullen, Elliot Carlson, Quinton Hite); 1st South Loup, 44.80
4x400 meter relay-4th Perkins Co., 3:47.90 (Timothy Johnson, Elliot Carlson, Matthew Sestak, Brody Prante); 1st South Loup, 3:41.90
4x800 meter relay-1st South Loup, 8:48.10    
Weightman relay-6th Perkins Co., 55.90 (Zak Kurkowski, Chad Fosbinder, Ethan Behrends, Tyrone Summers); 1st St. Pat’s, 49.50
High jump-6th Timothy Johnson, 5’6”; 1st Kane McLaughlin, Garden Co., 6’4”    
Pole vault-1st Brady Weinman, South Loup, 13’0”
Long jump-3rd Elliot Carlson, 19’7.75”; 1st Tanner Cline, South Loup, 20’.50”
Triple jump-2nd Elliot Carlson, 29’8.25”; 1st Brandon Neisen, St. Pat’s, 39’10.5”    
Shot put-4th Chad Fosbinder, 44’.5”; 1st Bryson Hellmuth, Hershey, 46’11.5”
Discus throw-5th Chad Fosbinder 131’5”; 1st Brian Bell, 146’7”

Boys Team Results
1. South Loup.............................123
2. St. Pat’s...................................114
3. Garden Co................................81
4. Chase Co..................................79
5. Perkins Co.........................52
6. Mullen......................................42
7. Hershey.....................................41
8.Sutherland................................18
9. Southwest..................................8
Next Meet
Perkins County athletes will compete in the SPVA meet in Sutherland on Friday, April 27 with a start time of 12:30 p.m. MDT.