Weather Forecast

Click for Grant, Nebraska Forecast

4-H Awards PDF Print E-mail

4-H Membership Pins
One year–Caleb Breazeale,  Madisyn Cutler, Michael Dreiling, Robert Engel, Justin Hatcher, Anna Horton, Tim Johnson, Courtney McClenahan, Derek Sis, Jaclyn Kurkowski.
Five years–Elliot Carlson, Rebecca Cornelius, Elizabeth Krajewski, Janet Kuskie, Chase Lampmann, Tailor Lee, Rachel Patrick, Blake Poppe.
10 years–Machelle Lee, Tyler Lee, Lindsey Perlinger.
Miscellaneous awards from 4-H Council–Outstanding 4-H Member-Machelle Lee, Friend of 4-H-Locker Room, Outstanding 4-H Alumni-Grady Robinson.
Dog Showmanship/Sponsor
Junior Showmanship–1st place:  Brendon Pankonin, Country Supply True Value.
Intermediate Showmanship–1st place:  Kayla Woodmancy, HomeTown Agency.
Senior Showmanship–1st place:  Jessica Karash, Country Supply True Value.
Grand Champion Beginning Novice A–Peyton Woodmancy, Bear Graphics, Inc.
Grand Champion Beginning Novice B–Jessica Karash, Kwik Stop.    
Grand Champion Beginning Novice C–Kayla Woodmancy, Pankonin Kennels.
Grand Champion Novice–Jessica Karash, Quality Diesel, Inc.
Grand Champion Graduate Novice–Janet Kuskie, State Farm Insurance.
Grand Champion Team–Janet Kuskie and Brendon Pankonin, Locker Room and Perkins County Vet Hospital.
Grand Champion Brace–Jessica Karash, McGreer Brothers Pioneer Seed.
Horse Showmanship/Sponsor
Junior Showmanship–1st place: Madisyn Cutler, Wilson Feed Lot.
Intermediate Showmanship; 1st place: Rebecca Cornelius, Deaver Computer Service.
Senior Showmanship–1st place: Brooke Lee , Grant Auto Parts.
Junior All Around–Madisyn Cutler, 21st Century Equipment.
Intermediate All Around–Rebecca Cornelius, 21st Century Equipment.
Senior All Around–Jessica Karash, Hughes Farm Supply.
Grand Champion Mare–Ellie Mae Lee, Valley Bank & Trust Company.
Grand Champion Gelding–Tailor Lee, Valley Bank & Trust Company.
Top Horse Showman–Brooke Lee, Happy Jacks Petroleum.
Style Revue/Sponsor
Grand Champion Junior Stylist–Lillian Fournier, Head 2 Toe.
Reserve Champion Junior Stylist–Jaclyn Kurkowski, Grant Floral.
Grand Champion Senior Stylist–Rebecca Cornelius, Grant Pharmacy.
Reserve Champion Senior Stylist–Samantha Snogren, Head 2 Toe.
Karen Mosel/Mary Kay—Stylist Gift Bags.
Grand Champion Clothing Construction–Rebecca Cornelius, In & Out.
Reserve Champion Clothing Construction–Anna Horton, Madrid Family Hair Care.    
Static Award/Sponsor
Grand Champion Leadership, Communication and Expressive Arts–Samantha Snogren, HomeTown Agency.
Reserve Champion Leadership, Communication and Expressive Arts–Tanya Metcalf, Zeilinger Law Office.
Grand Champion Consumer and Family Science–Calla Mailand, The Grant Tribune-Sentinel.
Reserve Champion Consumer and Family Science–Victoria Osler. Uehling Well Service.
Grand Champion Environmental and Earth Science–Brady Mailand, Paintin Construction.
Reserve Champion Environmental and Earth Science: N/A, Ross’s Auto Repair.
Grand Champion Healthy Lifestyle Education–Mariah Curtis, Scott and Debbi Osler.
Reserve Champion Healthy Lifestyle Education–Kaylyn Hahn, The Grant Tribune-Sentinel.
Grand Champion Plants and Animals–Samantha Snogren, Country Gardens Greenhouse.
Reserve Champion Plants and Animals: Tanya Metcalf, Monsanto.
Grand Champion Science and Technology–Brady Mailand, Daiss Real Estate, LLC.
Reserve Champion Science and Technology–Zak Kurkowski, Monsanto.
Poultry/Small Animal/Sponsor
Grand Champion Poultry–Seth Burge, Scoular Grain.
Grand Champion Small Animal–Elizabeth Krajewski, Perkins County Vet Hospital.
Reserve Champion Small Animal–Amanda Osler, Consolidated Telephone.
Goat Showmanship/Sponsor
Intermediate Showmanship–1st place: Mariah Curtis, Perkins County Vet Hospital.
Senior Showmanship–1st place: Adam Lee, Adam and Kathy Curtis Family.
Grand Champion Meat Goat–Adam Lee, Appel Crop Consulting, Inc.
Reserve Champion Meat Goat–Elizabeth Krajewski, The Grant Tribune-Sentinel.
Grand Champion Dairy Goat–Michelle Skeels, Uehling Well Service.
Reserve Champion Dairy Goat–Elizabeth Krajewski, Brian and Amanda Schmidt.
Top Goat Showman–Mariah Curtis, Schrotberger Trucking.
Sheep Showmanship
Junior Showmanship–1st place: N/A, Adam and Kathy Curtis Family.
Intermediate Showmanship–1st place: Mariah Curtis, Valley Bank & Trust Company.
Senior Showmanship–1st place: Drew Curtis, Adams Bank & Trust.
Grand Champion Market Sheep–Drew Curtis, HomeTown Agency-Larry Pritchett.
Reserve Champion Market Sheep–Mariah Curtis, Farm Credit Services of America.
Grand Champion Breeding Sheep–Drew Curtis, HomeTown Agency.
Reserve Champion Breeding Sheep–Mariah Curtis, Yost Farm Supply.
Top Sheep Showman–Drew Curtis, Animal Clinic.
Swine Showmanship/Sponsor
Junior Showmanship–1st place:  Haylee Lopez, Nodlinski Farms.
Intermediate Showmanship–1st place: Rebecca Cornelius, Adams Lumber Company.
Senior Showmanship–1st place: Mitchell Cornelius, Adams Bank & Trust.
Grand Champion Market Swine–Lindsey Perlinger,  Robinson Auction Agency
Reserve Champion Market Swine–Holly Copple, Farm Credit Services of America
Top Swine Showman–Mitchell Cornelius, Nodlinski Farms.
Beef Showmanship/Sponsor
Junior Showmanship–1st place: N/A, Aerni Land & Cattle.
Intermediate Showmanship–1st place: Dillon Koop, Aerni Land & Cattle.
Senior Showmanship–1st place: Drew Curtis, Aerni Land & Cattle.
Grand Champion Market Beef–Drew Curtis, Burge Auction & Realty.
Reserve Champion Market Beef–Trevor Lee, HomeTown Agency.
Grand Champion Breeding Beef–Drew Curtis, Krajewski Gelbvieh.
Reserve Champion Breeding Beef–Brian Krajewski, Veterinary Services.
Rate of Gain–Seth Burge, Elsie Feed Center.
Top Beef Showman–Drew Curtis, Logsdon & Sons Farm Equipment.
Herdsmanship Award–Burge Family, Country Supply True Value.
Extra $0.15/lb for Grand Champion Animals–Adams Bank & Trust.
Livestock Judging Contest–Krajewski Gelbvieh.
Additional Sponsorship Support Provided By: Aurora Coop, Great Plains Communications.